top of page

Pozvánka: Slávnostné služby Božie pri príležitosti pamiatky posvätenia Nového evanjelického kostola

Updated: Dec 23, 2019

Srdečne Vás všetkých pozývame na slávnostné služby Božie pri príležitosti 125. výročia pamiatky posvätenia Nového evanjelického kostola a 310. výročia popravy kežmarských mučeníkov Jakuba Kraya, Martina Lányho a Šebastiána Toperczera, ktoré sa uskutočnia 1. decembra 2019 o 10:00 hod. na 1. adventnú nedeľu. Zvesťou slova Božieho nám poslúži brat generálny biskup Mgr. Ivan Eľko.


Program bude pokračovať o 11:30 hod. pietnou spomienkou na starom cintoríne pri hrobke kežmarských mučeníkov a hrobe Štefana Linbergera, ktorý pôsobil ako farár v kežmarskom evanjelickom zbore v čase výstavby Nového evanjelického kostola, a výraznou mierou sa zaslúžil o jeho dokončenie.


Popoludní o 15:00 hod. nasleduje program detí a prednáška Nory Baráthovej na tému Kray, Lány, Toperczer, v auditóriu lýcea.


O 16:00 hod. vás pozývame do Lyceálnej knižnice na otvorenie výstavy Nový evanjelický kostol - perla architektúry pod Tatrami. Súčasťou výstavy budú pôvodne plány kostola, rôzne listiny a korešpondencia z čias jeho výstavby, ktoré doposiaľ neboli zverejnené.


Tešíme sa na vašu účasť!Nový evanjelický kostol v Kežmarku bol postavený podľa projektu architekta Theofila von Hansena v rokoch 1872 – 1894 v eklektickom slohu a patrí medzi národné kultúrne pamiatky SR. Slávnosť posvätenia kostola sa konala 2. decembra 1894 na 1. adventnú nedeľu. Viac o histórii tejto výnimočnej stavby sa dozviete na nasledujúcom odkaze: https://www.ecavkk.sk/novykostol


378 views

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page