top of page

Kniha: Nový evanjelický kostol

Updated: Oct 25, 2021

Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a vydavateľstvo JADRO vydáva pri príležitosti 125. výročia Pamiatky posvätenia Nového evanjelického kostola knihu Nový evanjelický kostol, ktorá prináša množstvo doposiaľ nepublikovaných historických dokumentov a informácií, ktoré do značnej miery vyvracajú mnohé legendy o tejto stavbe.


Knihu si môžete zakúpiť na farskom úrade alebo v niektorom z kežmarských evanjelických kostolov.

Slová autora:


Spomínam si na ten okamih, keď som po prvýkrát navštívil mesto Kežmarok. Bolo to v auguste 1997. Akonáhle sa mi od Huncoviec začal odkrývať obzor Kežmarku, tak moju pozornosť okamžite upútal nový evanjelický kostol. Čím som sa viacej približovali k samotnému mestu, tak tým viacej ma zvedavosť lákala vstúpiť do tejto majestátnej stavby, o ktorej som ani len netušil, že je to sakrálny objekt. Skvostná architektúra nedovolila môjmu zraku venovať sa iným veciam.

Čoraz viacej som horel zvedavosťou, čím ma prekvapí interiér kostola. Nesklamal. Monumentálnosť, no zároveň jednoduchosť a nesmierna precíznosť vsadená do symetrického usporiadania, ktoré predovšetkým charakterizujú dve kazateľnice v pozadí s nádherným oltárom a sochou vzkrieseného Krista, ku ktorému smeruje osemnásť schodov, bolo niečo, čo som doposiaľ nevidel. A keď som sa otočil a namieril svoj zrak na chór, tak som horel túžbou zahrať si na organe, ktorého samotná prospektová skriňa, s obrovskými päťmetrovými píšťalami, hovorila o tom, že tento nástroj bude skutočným klenotom medzi organmi na Slovensku. Nemýlil som sa. Dnes do tohto kostola prichádzajú špičkoví organoví umelci z celého sveta, aby rozozvučali 1869 píšťal.

Nový evanjelický kostol so svojou jedinečnou architektúrou, atypickou nielen pre Spiš, ale pre celé Slovensko, sa stal dominantou mesta Kežmarok a jeho orientačným bodom, ktorý sa jednoducho nedá prehliadnuť. Za tento skvost je potrebné poďakovať predovšetkým autorovi projektov, jednému z najvýznamnejších rakúskych architektov, Teofilovi Hansenovi, ktorý svojimi stavbami sa stal známy po celej Európe.


Táto kniha vychádza pri 125. výročí Pamiatky posvätenia Nového evanjelického kostola a 310. výročí popravy kežmarských mučeníkov Kraya, Lányho a Toperczera. Prináša množstvo historických dokumentov, ktoré doposiaľ neboli publikované a verím, že bude prínosom nielen pre historikov a turistov, ale aj pre domácich Kežmarčanov, ktorí majú byť na čo hrdí.


Roman Porubän, zborový farár ECAV na Slovensku Kežmarok

 

Pre cirkevný zbor ECAV na Slovensku Kežmarok vydal a graficky upravil: JADRO, Jaroslav Šleboda, www.jadro.sk, Publikáciu zostavil: Mgr. Roman Porubän , Autori textov: PhDr. Nora Baráthová, +Ružena Baráthová, Ing. Jozef Horváth, Mgr. Roman Porubän

173 views

Comments


bottom of page